När? Den 8-11 april kl 10.00 - 16.30. Lördagen 11 april slutar vi cirka kl 17 för att ha tid med en ordentlig gemensam avslutning!
Kostar det något? Nej, kollot är gratis!
När får jag antagningsbesked? Vi antar löpande, först till kvarn. Du får ett mail med en bekräftelse inom några dagar.
Kollot arrangeras av föreningen She's Got The Beat som är en av Popkollos medlemsföreningar. Kollot finansieras med stöd av Umeå kommun och Rebeckalogen Betula Alba, och arrangeras i samarbete med Sensus Umeå.
Form: Påsklovskollo
Datum: 8-11 april
Ålder: 10-14 år
Plats: Umeå
Nivå: Inga förkunskaper krävs
Arrangör: She's got the beat
Kontaktperson: mikael.ekelund@popkollo.se
Antal platser: 10
Platser kvar: Fullbokat
Anmälan senast: 6 april
Så här kan en vanlig vecka på ett övernattningskollo se ut, dagkollon har samma upplägg men komprimerat på färre dagar.
Dag 1 Välkommen, lära känna och trygghetsskapande lekar!
Dag 2 Instrumentkarusell
Dag 3 Låtskrivarworkshop + Bilda band och börja repa!
Dag 4 Repa + Normstorm workshop
Dag 5 Repa + Inspirationsworkshop med gästartist
Dag 6 Repa + Workshop i tex DJ, ljudteknik, prova på musikproduktion
Dag 7 Spela in + göra bandmerch + repa
Dag 8 Avslutningskonsert!
På kvällarna är det också aktiviteter, allt från pyssel och lekar till öppen scen, filmvisning, konsert med gästartist, bad och och grillning.