Aktuellt
She’s got the beat
She’s got the beat är en ideell musikförening som bildades i Umeå 1999 och som arrangerar Popkollo i Umeå sedan 2005.
VERKSAMHET
Vi arrangerar numera ett Popkollo Original och ett Popkollo Fortsättning varje sommar och arrangerar även Popkollo Madame för alla kvinnor över 18 år ungefär en gång per år. Föreningens syfte är att förbättra villkoren för tjejers musikutövande och att skapa en scen för kvinnliga musiker
She’s got the beat är öppet för både tjejer och killar, för alla musikstilar, för nya såväl som mer etablerade band och artister. Enda kravet är att banden främst består av tjejer.
Vår verksamhet baseras på vad medlemmarna själva vill och engagerar sig för att genomföra. Tidigare har bland annat anordnats festivaler, klubbkvällar med dj’s, konserter, ljudteknikkurser, workshops och musikbranschföreläsningar. Som medlem i SGTB har du möjlighet att genomföra dina idéer och ha riktigt roligt på köpet!
LÄNKAR
Våra arrangemang
Årsmöte She’s got the beat Umeå
MöteVälkommen på årsmöte för föreningen She’s got the beat! Alla medlemmar är välkomna på årsmötet. (…)
Popkollo Original
SommarkolloI år hålls Popkollo Original Umeå för åttonde sommaren i rad! Här får du testa (…)
Popkollo Fortsättning
SommarkolloPopkollo Fortsättning är för dig som tidigare gått något Popkollo, har lite erfarenhet av att (…)
Popkollo Elektro
SommarkolloPopkollo Elektro arrangeras i år för första gången i Umeå! Kollot är till för dig (…)






